Vi taler meget om diversitet og inklusion – men hvad sker der, når gode intentioner ikke bliver til handling? Kom og hør Hafaz Shah fortælle den personlige historie bag Et liv på 4 hjul og vær med i en dialog om, hvad der skal til for at skabe reelt inkluderende fællesskaber – i organisationer og samfund.
![]()
Mandag d. 8. juni 2026
Kl. 17:30 til 19:00
Mannaz A/S
Farvergade 8, 2. sal
1463 København K
Det er gratis at deltage i dette arrangement.
OBS. der er et NO SHOW FEE på 500kr.
17:30–17:40 | Velkomst v. Marianne Egelund Siig – Mannaz
17:40–18:05 | Oplæg v. Hafaz Shah: “Et liv på 4 hjul – inklusion i praksis”
18:05–18:35 | Q&A + faciliteret plenum dialog
18:35–19:00 | Bogsignering & netværk
Eventet er primært henvendt til
![]()
Hafaz Shah er dansk foredragsholder, rådgiver og iværksætter med fokus på diversitet, inklusion og adgang til arbejdsmarkedet. Han arbejder med at hjælpe organisationer med at gentænke, hvordan de tiltrækker, inkluderer og fastholder talent – særligt blandt underrepræsenterede grupper.
Hafaz har en baggrund inden for IT og business og er uddannet datamatiker, datanom og har en HD. Han har arbejdet med rekruttering, forretningsudvikling og karriererådgivning og har samarbejdet med organisationer som Dansk Industri.
Med afsæt i både sin professionelle erfaring og sine personlige oplevelser som kørestolsbruger bringer Hafaz et unikt og praksisnært perspektiv på inklusion, manglen på arbejdskraft og hvordan virksomheder kan få adgang til et ofte overset talentpotentiale. Han har blandt andet talt ved Danish Diversity Awards og Folkemødet, hvor han har bidraget til den nationale samtale om inklusion og fremtidens arbejdsmarked.
Udover sit rådgivningsarbejde driver Hafaz initiativer inden for rekruttering, karriereudvikling og brobygning mellem virksomheder og mangfoldige talentpuljer. Han arbejder desuden på en kommende bog om livet med handicap i Danmark og de bredere samfundsmæssige perspektiver på inklusion og muligheder.
Hos Mannaz vil Hafaz Shah dele konkrete indsigter i, hvordan organisationer kan gå fra intention til reel effekt, når det gælder diversitet, inklusion og adgang til nye talenter.
![]()
Jeg har ledet adskillige vellykkede ledelses- og organisations transformationer. Dels som strategisk ledelseskonsulent og rådgiver. Ikke mindst i min nuværende funktion, og tidligere positioner som administrerende direktør samt ledelsespositioner på koncernniveau indenfor HR.
Jeg har også fungeret som Head of Diversity & Inclusion i en årrække. Jeg er forfatter til bogen “Gid vi gad – om vejen til ligestilling, diversitet og inklusion”. Jeg finder det meningsfuldt at støtte ledere og organisationer på D&I agendaen. Idet jeg tror på, at nøglen til sunde organisationer og en bæredygtig fremtid ligger i at forstå og udnytte styrken ved diversitet og inklusion. Ved turde lytte til forskellige perspektiver fra mangfoldige interessenter gearer vi os selv til succes.
I løbet af min karriere har jeg deltaget i flere bestyrelser og advisory boards. I øjeblikket er jeg blandt andet bestyrelsesmedlem i DI Managementrådgiverne. Min topprioritet nu er at sikre den vedvarende succes for Mannaz – til gavn for de talrige mennesker og organisationer, vi servicerer og samarbejder med, og i respekt for de medarbejdere, associates og samarbejdspartnere, som hver eneste dag gør en positiv forskel.
Hvis du har nogle yderligere spørgsmål omkring eventen er du velkommen til at kontakte mig.
Du er altid velkommen til at henvende dig for at få uddybet, hvilket kursus eller hvilken uddannelse der passer bedst til dine behov.
Skal jeg kontakte dig?
Besøg Kontakt os og få flere muligheder.