Boglancering: Et liv på 4 hjul af Hafaz Shah

Vi taler meget om diversitet og inklusion – men hvad sker der, når gode intentioner ikke bliver til handling? Kom og hør Hafaz Shah fortælle den personlige historie bag Et liv på 4 hjul og vær med i en dialog om, hvad der skal til for at skabe reelt inkluderende fællesskaber – i organisationer og samfund.

Boglancering
Inspirationsboost: Klar feedback. Bedre samarbejde.
×

Hvorfor skal du deltage i dette event?

  • Fra gode intentioner til konkret praksis – få greb til at omsætte værdier til hverdagsbeslutninger.
  • Et ærligt indblik i konsekvenserne af “usynlige barrierer” – når rammerne ikke er skabt til forskellighed.
  • Skarpere blik for bias i processer – rekruttering, møder, feedback, forfremmelser (hvad er det, vi “vælger”, uden at opdage det?).
  • Ledelse med værdighed og potentiale i fokus – hvordan man inkluderer ud fra kvalifikationer frem for livsvilkår.
  • Dialog med forfatteren – direkte Q&A og plenumdiskussion, hvor deltagere kan spejle egen praksis.
  • Netværk med profiler fra erhvervslivet
  • Thought leadership & fælles læring– arrangementet understøtter jeres DEI-fokus og positionering.

et liv på 4 hjul

Tilmeld dig og få:

  • Indblik i en personlig rejse, der udfordrer vores forståelse af inklusion
  • Konkrete refleksionsspørgsmål og greb til at omsætte DEI til hverdagspraksis
  • Q&A og plenumdialog med mulighed for at spejle egen organisation
  • Netværk med ledere og HR-/People-profiler
  • Bogsignering og mulighed for at købe bogen på stedet

Kan du genkende dette?

  • Oplever I, at inklusion ofte bliver ved intentionerne?
  • Vælger I – bevidst eller ubevidst – det, der ligner det, I allerede har?
  • Har I ambitioner om diversitet, men mangler konkrete handlinger?
  • Er I nysgerrige på, hvad det kræver at skabe reelt inkluderende fællesskaber?

Praktisk information

Tid

Mandag d. 8. juni 2026

Kl. 17:30 til 19:00

Sted

Mannaz A/S
Farvergade 8, 2. sal
1463 København K

Pris

Det er gratis at deltage i dette arrangement.

OBS. der er et NO SHOW FEE på 500kr.

Program:

17:30–17:40 | Velkomst v. Marianne Egelund Siig – Mannaz

17:40–18:05 | Oplæg v. Hafaz Shah: “Et liv på 4 hjul – inklusion i praksis”

18:05–18:35 | Q&A + faciliteret plenum dialog

18:35–19:00 | Bogsignering & netværk

Målgruppe:

Eventet er primært henvendt til

  • Ledere med ansvar for kultur, trivsel og performance
    Direktører, afdelingschefer, teamledere, projekt-/programledere
    Optaget af: handling, psykologisk tryghed, fastholdelse, samarbejde, “hvad virker i praksis?”
  • HR / People & Culture / DEI-ansvarlige
    HRBP, Talent Acquisition, L&D, DEI leads, arbejdsmiljø, compliance/ESG
    Optaget af: konkrete greb, bias i processer, inklusion i rekruttering/forfremmelse
  • Offentlig sektor & institutioner med borger-/medarbejderansvar
    Kommuner, regioner, styrelser, uddannelsesinstitutioner
    Optaget af: lige adgang, tilgængelighed, værdighed, systemer der skaber (u)lighed
  • Medarbejdere i nøglefunktioner, der former hverdagen
    Rekrutteringsansvarlige, projektledere, kundevendte roller, interne facilitatorer, ERG-netværk

Oplægsholdere

Hafaz Shah

Hafez Schah
Hafaz Shah er dansk foredragsholder, rådgiver og iværksætter med fokus på diversitet, inklusion og adgang til arbejdsmarkedet. Han arbejder med at hjælpe organisationer med at gentænke, hvordan de tiltrækker, inkluderer og fastholder talent – særligt blandt underrepræsenterede grupper.

Hafaz har en baggrund inden for IT og business og er uddannet datamatiker, datanom og har en HD. Han har arbejdet med rekruttering, forretningsudvikling og karriererådgivning og har samarbejdet med organisationer som Dansk Industri.
Med afsæt i både sin professionelle erfaring og sine personlige oplevelser som kørestolsbruger bringer Hafaz et unikt og praksisnært perspektiv på inklusion, manglen på arbejdskraft og hvordan virksomheder kan få adgang til et ofte overset talentpotentiale. Han har blandt andet talt ved Danish Diversity Awards og Folkemødet, hvor han har bidraget til den nationale samtale om inklusion og fremtidens arbejdsmarked.

Udover sit rådgivningsarbejde driver Hafaz initiativer inden for rekruttering, karriereudvikling og brobygning mellem virksomheder og mangfoldige talentpuljer. Han arbejder desuden på en kommende bog om livet med handicap i Danmark og de bredere samfundsmæssige perspektiver på inklusion og muligheder.

Hos Mannaz vil Hafaz Shah dele konkrete indsigter i, hvordan organisationer kan gå fra intention til reel effekt, når det gælder diversitet, inklusion og adgang til nye talenter.

Marianne Egelund Siig

Marianne Egelund Siig
Jeg har ledet adskillige vellykkede ledelses- og organisations transformationer. Dels som strategisk ledelseskonsulent og rådgiver. Ikke mindst i min nuværende funktion, og tidligere positioner som administrerende direktør samt ledelsespositioner på koncernniveau indenfor HR.

Jeg har også fungeret som Head of Diversity & Inclusion i en årrække. Jeg er forfatter til bogen “Gid vi gad – om vejen til ligestilling, diversitet og inklusion”. Jeg finder det meningsfuldt at støtte ledere og organisationer på D&I agendaen. Idet jeg tror på, at nøglen til sunde organisationer og en bæredygtig fremtid ligger i at forstå og udnytte styrken ved diversitet og inklusion. Ved turde lytte til forskellige perspektiver fra mangfoldige interessenter gearer vi os selv til succes.

I løbet af min karriere har jeg deltaget i flere bestyrelser og advisory boards. I øjeblikket er jeg blandt andet bestyrelsesmedlem i DI Managementrådgiverne. Min topprioritet nu er at sikre den vedvarende succes for Mannaz – til gavn for de talrige mennesker og organisationer, vi servicerer og samarbejder med, og i respekt for de medarbejdere, associates og samarbejdspartnere, som hver eneste dag gør en positiv forskel.

Tilmeld dig her


Har du spørgsmål?

Hvis du har nogle yderligere spørgsmål omkring eventen er du velkommen til at kontakte mig.

Isaac Bagayaza Kasule
Project & Relations Manager

ika@mannaz.com
+4521948455

Mød vores kunder

The potential is people