Ledelse og facilitering af organisatoriske udviklingsprocesser
Diplomforløb udbudt i samarbejde mellem Mannaz og Københavns Professionshøjskole
Finanssektorens medarbejdere og ledere oplever i disse år en række forandringer både organisatorisk, teknologisk og i relation til marked og kunder. Behovet for kompetencer til at facilitere og drive projekter samt forandringsprocesser med henblik på at maksimere udbytte, effekt, udvikling og læring har derfor aldrig været større.
Uddannelsen “Ledelse og facilitering af organisatoriske udviklingsprocesser” tilbyder derfor bl.a. deltagerne:
- Et teoretisk fundament til at forstå organisatoriske og relationelle dynamikker i forbindelse med at drive projekter, udviklings- og forandringsprocesser
- Metoder til og erfaring med at tilrettelægge og facilitere møder, workshops, seminarer mv., så de involverede motiveres, reflekterer og bidrager aktivt
- Coachingredskaber, der understøtter anerkendende kommunikation og samtale
- Direkte feedback i forbindelse med egen praksis med udgangspunkt i konkrete opgaver og cases
- Sparring og læringsrefleksion med andre, der står med lignende opgaver og udfordringer.
Valgmoduler
“Ledelse og facilitering af organisatoriske udviklingsprocesser” er et særligt tilpasset forløb, der baserer sig på de to valgmoduler:
- VF32: Ledelse og facilitering
- VF12: Ledelse og coaching
Hvert modul er på 5 ECTS-point, hvorfor den samlede uddannelse er på 10 ECTS-point.
Integreret forløb med læringsgrupper
Forløbet er et integreret forløb, der løber over 4 blokke på hver 2 dages undervisning. For at opnå tilstrækkelige kompetencer forventes deltagerne at afprøve metoder og værktøjer i praksis mellem undervisningsblokkene, samt læse den tilhørende litteratur. Desuden etableres læringsgrupper, som mødes mellem undervisningsblokkene for at arbejde med stoffet, sparre med hinanden og tilrettelægge små mødeprocesser, som gruppen gennemfører (faciliterer) med resten af deltagerne på den kommende undervisningsblok.
Uddannelsesforløbet består af:
- Fire undervisningsmoduler af to dage
- Litteratur, pensum på ca. 800 sider
- Opgaver, forberedelse og træning mellem moduler med læringsgruppe
- Samlet arbejdsbelastning svarende til 10 ECTS point
- Skriftlig og mundtlig eksamen
De formelle læringsmål for modulerne er:
Ledelse og facilitering: Det er formålet, at den studerende tilegner sig viden, færdigheder og kompetencer til at lede og facilitere relationelle processer i mindre og større grupper med henblik på at skabe læring, udvikling og fornyelse i organisatoriske sammenhænge.
Ledelse og coaching: Det er formålet, at den studerende tilegner sig viden, færdigheder og kompetencer til at udvikle og implementere coachende tilgang i egen arbejdskontekst samt lede og gennemføre coachende samtaler på individ- og teamniveau inden for de organisatoriske rammer og kontekst.
Afsluttende prøver
Forløbet afsluttes med en intern kombineret skriftlig og mundtlig prøve. Prøven tager udgangspunkt i en skriftlig opgave på 6 sider. Den mundtlige eksamen varer 40 min. Begge eksaminer bedømmes efter 7-trinsskalaen.
Indhold og deltagernes udbytte
Kompetencer til at drive og facilitere udviklingsprocesser
Uddannelsesforløbet giver deltagerne teori og metoder, der sætter dem i stand til at tilrettelægge og håndtere samarbejdsprocesser og skabe momentum i udviklings– og forandringsarbejde. Deltagerne lærer at facilitere workshops og møder effektivt samt skabe involvering, som bidrager til fremdrift af virksomhedens projekter. Deltagerne opnår således kompetencer til at styrke og udvikle deres kommunikative kompetencer og evne til at facilitere til gavn for dem selv og deres organisation. Der sættes fokus på, hvordan deltagerne som ledere af udviklings- og forandringsprocesser kan styrke engagement og produktivitet hos kolleger og samarbejdspartnere. Gennem teoretisk og praktisk arbejde opnår deltagerne forståelse for vigtigheden af en professionel tilgang til at skabe involverende processer og rum for læring og udvikling i en organisatorisk sammenhæng.
Processer skal her forstås som måden, et møde/seminar faciliteres og afvikles på. En velovervejet tilgang og facilitering vil give motiverede deltagere og skabe produktive dialoger, der bidrager til, at det ønskede resultat opnås.
Gennem forløbet inddrages eksempler fra deltagernes hverdag, hvilket styrker koblingen til udvikling i egen organisatoriske sammenhæng og til en endnu bedre løsning af opgaverne. Alt dette sker i tillidsfulde rammer, hvor der er rum til læring og refleksion.
Det faglige indhold tager afsæt i relevante teorier samt afprøvning af konkrete redskaber til at skabe udviklende processer. Processer som deltagerne efter forløbet er klar til at påtage sig ansvar for.
Der arbejdes med følgende temaer i forløbet:
- Det relationelle, sprog og kommunikation som omdrejningspunkt for forståelse af ’virkeligheden’ og organisatoriske dynamikker
- Rollen som facilitator
- Hvordan der skabes mening og følgeskab, når udvikling og forandring skal implementeres og ”forstyrrer”
- Design af udviklingsprocesser og udviklingsforløb med fokus på effekt via involvering af interessenter
- Anerkendende metoder i udviklings- og forandringsarbejde – herunder betydningen af organisationens fortællinger
- Håndtering af det svære og komplekse fx udfordrende relationer og samarbejder
- Samtaleværktøjer
- Coachende værktøjer
Tid og sted
Modul 1: 23.-24. september 2024
Modul 2: 24.-25. oktober 2024
Modul 3: 21.-22. november 2024
Modul 4: 18.-19. december 2024
Eksamensdatoer fastlægges senere. Uddannelsen udbydes i København.
Tilmeldingsfrist er 18/8-2024
Målgruppe
Forløbet vil være af særlig relevans for ledere, projektledere, SCRUM-masters, konsulenter og medarbejdere, der har ansvar for at drive og facilitere udviklingsprocesser, desuden relevant for dem, der har ansvar for at lede møder og workshops, eller varetager roller, hvor man arbejder med involvering af interessenter.
De formelle adgangskrav til forløbet er:
En relevant uddannelse der som minimum er på niveau med en kort videregående uddannelse eller en reguleret videregående voksenuddannelse. Desuden mindst 2 år erhvervserfaring efter adgangsgivende uddannelse. Det er muligt at få en konkret vurdering af sine kompetencer (realkompetencevurdering), hvis man ikke umiddelbart opfylder adgangskravene.
Forløbets placering i uddannelsen
Ledelse og facilitering af organisatoriske udviklingsprocesser kan tages som et selvstændigt forløb eller som en del af en hel diplomuddannelse i ledelse. Hvis du tager forløbet som en del af en hel diplomuddannelse, udgør forløbet dermed to ud af tre af valgmodulerne på uddannelsen.
Det praktiske
- Kursusudbyder: Københavns Professionshøjskole & Mannaz
- ECTS-point: 10
- Undervisningssprog: Dansk
- Udbudt til: Efterår
- Kursets uddannelsesniveau: Diplomniveau
Tilmelding
Du tilmelder dig via Finanskompetencepuljens tilmeldingssystem ved at følge dette link.
Spørgmål
Har du spørgsmål til tilmelding eller studieadministrationen, kan du kontakte Studiecenter på evu@kp.dk.
Har du spørgsmål til uddannelsen, kan du kontakte Charlotte Ginge Jensen, cgj@mannaz.com eller 4517 6137.